וישרים לרכב – איזו מידה מתאימה לרכב שלי?

וישרים לרכב הם אחד מהחלפים החשובים ביותר ברכב בגלל הקשר שלהם לראות בעת הנסיעה, למרות שלרוב הם מטופלים אחרונים. לא תמיד משקיעים בהם או חושבים על החלפתם בזמן, למרות שהם  אולי כבר רועשים, לא מנקים טוב, משאירים סימנים על השמשה ואף יותר גרוע – שורטים אותה.
הראות בעת הנסיעה מושפעת ממה שקורה מחוץ לרכב בדרך כלל – כל לכלוך על השמשה פוגע בשדה הראייה של הנהג, וכאשר מזג האוויר סוער והמגבים לא מתפקדים היטב, אתם יכולים למצוא את עצמכם במצב לא נעים ואף מסוכן. לכן קיימת חשיבות עליונה לבדוק את המגבים שלכם לעיתים קרובות, ובעיקר לפני העונה הגשומה, ולוודא שהם מתפקדים בצורה טובה. לעיתים מדובר בלכלוך מצטבר שמונע מהם לבצע את עבודתם נאמנה, וסביר כי ניתן פשוט לנקות ולהסיר את הלכלוך על מנת להחזיר אותם לפעולה תקינה. אך ישנם מצבים בהם פשוט הגיע הזמן להחליף את הוישרים לחדשים. אז איזה וישרים לרכב מומלצים כיום, אילו מידות וישרים קיימות ואיך יודעים שהם מתאימים לרכב שלכם? המשיכו לקרוא ובפעם הבאה שתצטרכו להחליף וישרים, תדעו מה לעשות. 

וישרים לרכב - מה מומלץ

עד לפני כמה שנים הוישרים היו כמעט כולם דומים במבנה שלהם, מבנה ממתכת או פלסטיק עם גשר מרכזי וחוליות שונות שעוזרות עם קפיצים לחלק את הלחץ על גבי השמשה בצורה שווה. במצבו הלא מותקן, הוישר היה ישר ולא מעוגל, וצורתו משתנה עם המגע עם השמשה. 
כיום יותר ויותר רכבים מצוידים בוישרים שטוחים, בהם המבנה דקיק וללא גשרים וקפיצים נראים לעין, המספקים איכות אווירודינמית טובה הרבה יותר (פחות התנגדות לרוח) כך שהם שקטים יותר. הצורה של וישר שטוח תואמת את צורת השמשה באופן מדויק גם בקצוותיו כך שפעולת הניקוי אחידה לכל אורכו. מאחר והם בעלי ממדים קטנים בהרבה מבחינת העובי שלהם, הם גם מאפשרים יותר שדה ראייה לנהג וכן הם בעלי עיצוב יותר נקי. 
קיימים גם וישרים היברידיים שהם הכלאה של שני הסוגים שהזכרנו.  
אחד החלקים החשובים מאוד בוישר הוא החומר של המגב עצמו שבא במגע עם השמשה. בעבר רוב הוישרים היו מיוצרים מגומי, שהוא חומר נהדר לניגוב מים ולחות אך נוטה להתייבש עם הזמן. כיום הוישרים מיוצרים מגומי עם ציפוי גרפיט בלהב המגב וזאת על מנת לשפר את פעילותו (החלקה שקטה במיוחד) וכן את העמידות לאורך זמן. 

אילו מידות קיימות בתחום וישרים לרכב

קיימות מידות רבות של וישרים לרכבים פרטיים, בהתאם לגודל השמשה עצמה:
  • שמשה אחורית – ניתן למצוא מגבים מגודל 22.5 ס"מ ועד 40 ס"מ
  • שמשה קדמית – ניתן למצוא מגבים מגודל 35 ס"מ ועד 70 ס"מ 
חשוב לדעת כי כאשר רוכשים וישרים לשמשה הקדמית, ברוב המקרים יש צורך לרכוש שני גדלים שונים, בגלל המיקום ואופי הפעולה שלהם.

איך בודקים מה המידה המתאימה לדגם הרכב

מידה נכונה של וישרים לרכב הם הכרח, ולא מומלץ כלל להרכיב וישרים במידה לא נכונה – זה עשוי לגרום לפעילות לא תקינה של הוישרים מה שיכול לפגוע בשדה הראייה שלכם. 
להלן כמה אפשרויות לבדיקת המידה המתאימה:
  • בדקו את ספר הרכב שלכם: אם בידכם ספר רכב, תוכלו למצוא בו בקלות את מידת הוישרים.
  • מדדו עם סרט מדידה גמיש את הוישר הקיים, זה קל ומהיר. אפשרות זו נכונה אך ורק אם מותקן וישר במידה נכונה. אם לא, אל תסתמכו על הקיים. 
  • השוואה בין החדש והישן – אם הם באורך זהה אז ניתן להתקין, ושוב – בתנאי שמידת הישן היא נכונה מלכתחילה. 
  • שאלו את העובד בחנות החלפים – לרוב הם מכירים היטב את מותגי הוישרים ואת התאמתם לדגמי הרכב השונים.
  • חפשו באינטרנט, קיימים לא מעט אתרים שמפרטים את המידות של כל רכב ודגם.
לאחר שאתם כבר יודעים איזה מידה נחוצה, בדקו את אריזת המוצר ובחרו במידה המתאימה וכמובן את הסוג הרצוי לכם.

 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: