ציפויים לרכב

רכישת רכב חדש או רכב במצב ממש טוב כוללת בדרך כלל הוצאה כספית די גדולה לרובנו, ואנו רוצים לשמור על הרכב היטב גם כי עלה לנו לא מעט, וגם כי אנחנו לא רוצים לנסוע ברכב שנראה לא טוב. תחום שיפורי הרכבים הוא רחב ומגוון מאוד ואין סוף לדברים שניתן לעשות. במאמר זה אנו נתמקד בעולם ציפויי הרכב שכן הוא נוגע לחלק הכי גדול ונראה לעין ברכב - הפח החיצוני.

מה זה ציפוי לרכב

ציפוי לרכב כשמו כן הוא - יריעת חומר מסוים העוטפת את הרכב כולו. על סוגי הציפויים ומדוע כדאי לשים אותם, נעמוד מיד, ולפני כן נרחיב מעט על רעיון הציפוי לרכב. 
תחום הדיטיילינג לרכב כולל, מעבר לחידוש ולניקוי היסודי של הרכב בפנים ובחוץ, גם שדרוגים שונים לרכב. אחד מהשדרוגים הללו הוא ציפוי לרכב. הציפוי לרכב באופן כללי אמור לשמור על הרכב מצד אחד, ומצד שני גם לתת לו מראה אחיד. אם מדובר ברכב יד שניה, הציפוי ייתן לו מראה חדש ונקי יותר.
פעם הדיטיילינג היה שמור לאנשים אמידים במיוחד ולבעלי מכוניות יוקרה ומכוניות ייחודיות, בעוד שכיום התחום הזה פתוח לכל. כל אדם שרוצה לשמור על רכבו בתשומת לב יתרה, יכול לעשות זאת לבד או בעזרת אנשי מקצוע. גם קיומו של האינטרנט תרם להתפשטות התחום, בכך שהמידע על האפשרויות השונות וכיצד עושים כל דבר הרבה יותר נגיש, וגם רכישת החומרים הרבה יותר פשוטה (בעוד שפעם, רק בעלי מקצוע ידעו איך להשיג חומרים מיוחדים וכדומה).
אמנם ציפוי לרכב רצוי לעשות אצל בעל מקצוע, שכן מדובר בעבודה לא פשוטה כלל המצריכה חומרים מיוחדים (הציפוי, המכשירים השונים וכדומה), ובנוסף זה משהו שעושים פעם בהרבה זמן, כך שאין צורך שתרכשו את מה שצריך ותשמשו בזה פעם אחת בלבד.

למה צריך ציפוי לרכב

הצורך בציפוי לרכב יכול לנבוע מכמה סיבות עיקריות:
 • הגנה על פח הרכב: מי שרוכש רכב חדש או במצב ממש חדש (ללא שריטות, פגיעות בצבע או מכות) ירצה לשמור עליו כך לתקופה כמה שיותר ארוכה. הציפוי לרכב מאפשר הדבקת יריעות חומר מיוחד המגן על הרכב מפני שריטות ומכות קטנות העלולות לפגוע בצבע הרכב. שכבת ההגנה הזו תמנע סימנים של שריטות למיניהן (בין אם מדובר בשריטות מכוונות או כאלה שנוצרו תוך חיכוך עם כל גוף אחר), פגיעות מחצץ או פסולת על הכביש, שפשופים ממכוניות או אופנועים, צואת ציפורים או פירות הנופלים מעצים, פגעי מזג אוויר כמו לדוגמה קילופים הנובעים מחשיפה ממושכת לשמש ועוד. 
 • פרסום: ישנם ציפויי רכבים הנועדו למטרות פרסום. כיום ניתן לראות רכבי חברה המצופים לגמרי בגרפיקה מעוצבת הנוגעת למוצרי החברה או למיתוג. ציפויים אלו לא נועדו להגנה, אלא רק למטרת הפרסום.
 • עיצוב הרכב: בעלי רכבים לעיתים מעוניינים לשדרג את רכבם מבחינת הנראות הכללית החיצונית על ידי הוספת ציפויים בגימורים שונים ובצורות שונות המתמזגות עם צורת הרכב. הציפויים במקרה זה משמשים לקישוט ולעיצוב, וניתן למצוא גימורים מעניינים כמו גימור מאט אותו ניתן לראות הרבה לאחרונה על הכביש.

אילו סוגי ציפויים לרכב קיימים?

מבחינת סוגי הציפויים, אפשר למצוא חומרים שונים, גימורים שונים ורמות שונות של ציפוי. לדוגמה, כפי שצוין קודם, ציפוי רכב למטרות פרסום עשוי חומר פשוט יותר משמעותית מאשר ציפוי הנועד להגנה. הנה כמה סוגים עיקריים:
 • יריעות פוליאוריטן: אלו הן יריעות שקופות של חומר פוליאוריטני המודבקות לרכב לצורכי הגנה.
 • יריעות צבע: אלו הן יריעות שנועדו להגנה על הרכב אך הן מגיעות בצבע.
 • ציפוי קרבון: ציפוי מחומר קרבון מיוחד חזק מאוד, הניתן לעיצוב ברמת הגימור. החומר מכיל סיבי פחם ומשמש בדרך כלל את יצרניות רכבי היוקרה לציפוי הרכבים. ניתן להשיג מדבקות קרבון לציפוי המדמות את הציפוי היקר יותר, וכך ניתן לרכב מראה יוקרתי.
 • יריעות ויניל להגנה: יריעות אלו גם נועדו להגן על הרכב מפני פגיעות שונות. היריעות אמידות ואינן מאבדות צבע.
 • מדבקות ויניל לפרסום: יריעות דקות יותר שאינן מגינות על הרכב והן לא עמידות כמו היריעות המגנות. יש להן לא מעט חסרונות כגון, נקרעות בקלות, קשה לעבוד איתן במיוחד בעת המתיחה, מאבדות את הצבע בגלל השמש ועוד.

איך מצפים רכב

בעיקרון ובלי להיכנס לפרטי פרטים עבור כל סוג יריעה, הנה השלבים העיקריים:
 • יש לנקות את האזור אותו רוצים לצפות
 • יש להרטיב את האזור עם מים (אם מדובר באיזור קטן, לא תמיד צריך את המים)
 • יש להניח את היריעה על גבי החלק הרטוב
 • בעבודה עם שפכטל פלסטיק מיוחד מוציאים את כל בועות האוויר והמים
 • ישנן יריעות שצריך לעבוד איתן עם אקדח חום על מנת שהדבק יופעל וייתפס על גבי הרכב
 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: