המדריך המלא לשטיחים לרכב

התפקיד של שטיחים לרכב הוא ברור - להגן על רצפת הרכב מפני לכלוך, בוץ ורטיבות. בישראל, הלכה למעשה, לא כל הרכבים (וביניהם גם היוקרתיים ביותר), מגיעים עם שטיחים איכותיים או עם שטיחים בכלל, ואתם מקבלים לרוב משטח לבד פשוט שאינו מספק הגנה מלאה, או שהשטיח הוא חלק אינטגרלי של ריפוד הרכב אשר לא ניתן לפירוק וטיפול במידת הצורך.
אז בין אם אתם מחפשים הגנה לפנים הרכב או חושבים על ריענון עיצובי – לפניכם מספר טיפים לפני רכישת שטיחים לרכב.

מה ההבדל בין שטיח מדויק תואם מקור לבין שטיח אוניברסלי

השטיח האוריגינלי (במידה ואכן מגיע עם הרכב) המגיע עם הרכב כמובן מותאם במיוחד לרכב, למיקומים של הדוושות, משענות הרגל בצד של הנהג (ברכב אוטומטי) ובדרך כלל מעוגן לרצפת הרכב על ידי קליפסים או סקוטשים המונעים את תזוזת השטיח תוך כדי נהיגה. בהרבה מקרים השטיחים המקוריים של הרכב אינם כוללים אזורים מחוזקים על ידי גומי למניעת החלקת כפות הרגליים ולהגנה מפני כתמים. אמנם לרוב הם ניתנים לפירוק אך לא ניתן לשטוף אותם בקלות ויש כאלה שאפילו צריכים להישלח לניקוי יבש. במקרים אחרים הרכב אינו מגיע עם שטיחים ברי פירוק, אלא קיים אזור בריפוד של תא הרכב, באזור כפות הרגליים והדוושות הכולל גומי נגד החלקה. החסרון הגדול כאן הוא הקושי הרב הקיים כאשר רוצים לנקות את האזור מאחר ולא ניתן לפרק את החלק. בנוסף מרביתנו בישראל אוהבים לשמור על הרכב שלנו במצב חדש ככל הניתן (מאחר ונרצה שיהיה במצב הטוב ביותר כאשר נרצה למכור אותו בהמשך), ונוצר מצב בו חלקנו פשוט מסירים את השטיחים המקוריים מהרכב עוד שהוא חדש ושומרים אותם עד למכירת הרכב ובמקומם רוכשים שטיחים חלופיים או אוניברסליים.
השטיח האוניברסלי, בדרך כלל מצריך התאמה קלה על ידי גזירת חלקים עודפים (מגיעים עם הוראות פשוטות ליישום לשם כך) ולאחר התאמה ראשונית, הוא יוכל לשבת בצורה מושלמת על רצפת הרכב כחלופה מצוינת לשטיחים המקוריים הבלויים, כחלופה מצוינת במקרה ורוצים לשמר את השטיחים המקוריים וכתוספת לרכבים אשר אינם מגיעים עם שטיחים ברי פירוק או איכותיים דיים. השטיח האוניברסלי (כאשר נרכש מיצרן טוב) מציע שילוב של איכות חומרים (גומי, לבד, תפירות ועוד), עמידות לאורך שנים, קלות ניקוי ושטיפה ואחיזה טובה על רצפת הרכב על מנת למנוע החלקת השטיח. 
בנוסף, קיימים שטיחים בצורה המתאימה בדיוק מושלם לרצפת הרכב לדגמים פופולריים של רכבים. אמנם שטיחים אלו אינם מגיעים עם הרכב החדש, אך ניתן לרכוש אותם בנפרד. תוכלו למצוא שטיח מותאם לרכב מאזדה 3, שטיח מותאם לרכב טויוטה קורולה ועוד. את השטיחים הללו לא תצטרכו לגזור או להתאים ואף יש להם אפשרות עיגון לרצפת הרכב.

3 יתרונות של שטיח איכותי לרכב

  • עשוי גומי איכותי: לאיכות הגומי המרכיב את השטיח בחלקו או במלואו (תלוי דגם) יש חשיבות רבה הן מבחינת עמידותו לאורך זמן (שלא יתפרק או יתבלה בקלות), מבחינת עמידות בחום (במזג האוויר הישראלי), מבחינת קלות הניקוי שלו - שטיפה קלה במים תסיר ממנו את כל האבק והלכלוך - שימו לב שבשטיח מגומי לא איכותי יכולה להיווצר תופעה של חשמל סטטי הגורם לאבק ולכלוך להידבק אליו והמקשה על הניקוי. כמו כן לגומי איכותי יש תכונות של מניעת החלקה, גם כאשר הינו לח או רטוב, דבר שהוא בעל חשיבות ברכב ונהיגה. 
  • נקודות עיגון או משקל: כך אינו זז במהלך הנסיעה. שטיח איכותי אינו קל משקל, על מנת שיישב טוב על רצפת הרכב, הוא חייב להיות בעל משקל מספיק על מנת למנוע החלקה. חלקם גם בעלי גבשושיות גומי בחלקם התחתון אשר נצמדים ונאחזים בריפוד רצפת הרכב ועל ידי כך מונעים החלקה של השטיח על גבי רצפת הרכב. בשטיחים מותאמים עבור דגמי רכב מסוימים יש נקודות עיגון התואמות את נקודות העיגון ברכב בדיוק רב.
  • יש בו התייחסות למקרים של שפיכת נוזלים - שטיח איכותי לרכב יהיה בעל מבנה המונע בריחת נוזלים או בוץ מחוץ למתחם השטיח כדי לשמור על שאר ריפוד רצפת הרכב, למנוע הרטבת רצפת הרכב (שיכולה לגרום בהמשך לחלודה). שטיחים איכותיים לרכב משיגים את המטרה החשובה הזו באמצעים שונים כמו דופן גבוהה שיכולה להכיל את הלכלוך עד הניקוי, תאים קטנים בתוך השטיח המסוגלים להכיל את הנוזלים ועוד.

האם לא כל הרכבים מגיעים עם שטיחים?

קיימים הרבה הבדלים בין המותגים ובין הדגמים השונים. להלן מספר דוגמאות של שטיחים המסופקים כסטנדרט עם רכבים:
  • שטיח אינטגרלי - הוא חלק מריפוד תא הנוסעים ולא ניתן לפירוק. לעתים יכלול גם אזורים מחוזקים בגומי באזורי שפשוף מרובה כמו אזור דוושות ואזור הנחת כפות הרגליים. 
  • שטיח לבד - הוא שטיח עשוי חומר לבד בדומה לשאר ריפוד רצפת תא הנוסעים. שטיח זה פריק אך קשה לנקות אותו (מצריך ניקוי יבש) ואינו מוגן מים, נוזלים או בוץ. 
  • ללא שטיח - במקרה זה קיים ריפוד רצפת תא הנוסעים בלבד ללא שטיח נוסף או אזור מחוזק. 

מה ניתן למצוא כיום בעולם שטיחי הרכב?

  • שטיחים אוניברסליים עם אפשרויות חיתוך רבות: שטיחים אלה מתאימים למרבית סוגי הרכבים והתאמתם מתבצעת על ידי גזירה של חלקים מהשטיח בעזרת ההוראות המצורפות. שטיחים אלה נגישים מאוד וקלים ליישום. 
  • שטיחים תואמי מקור מדויקים מותאמים וחתוכים כבר במדויק: שטיחים אלה תוכננו במיוחד להתאמה מדויקת למותג ודגם ספציפי של הרכב. במקרה זה אין צורך בביצוע התאמות וגזירת חלקים מהשטיחים - הם מגיעים מוכנים לרכב שלכם. פשוט פותחים את האריזה ומניחים ברכב, וההתאמה מושלמת.
  • שטיח לתא המטען: שטיחים אלה קיימים להגנה על תא המטען של הרכב שלכם. יתכן כי אתם מעבירים חומרים מלכלכים במיוחד ברכב שלכם, אתם לוקחים אתכם את הכלב, חוזרים מהים ומשליכים את בגדי הים הרטובים, המשחקים המלוכלכים והרטובים של הילדים ועוד. שטיח לתא מטען גם יגן על תא המטען מנוזלים, לכלוך ועוד, וגם יקל על הניקוי שלו. פשוט שולפים את שטיח תא המטען, שוטפים ומחזירים.  

מהו השטיח הנכון ביותר עבור הרכב שלי?

קודם כל, אם אתם כמו רוב האנשים ואתם מעוניינים לשמור על רכבכם במצב חדש ככל הניתן כך שתוכלו גם למכור אותו בקלות בהמשך (הרי שטיחים מוכתמים שלא ניתנים לניקוי הם לא דבר מזמין במיוחד עבור רוכש פוטנציאלי ויכולים אפילו להעלות חשד כי אינכם שומרים על הרכב כראוי), אז שטיח חלופי לרכבכם הוא הפתרון האידיאלי עבורכם. שמרו על השטיחים המקוריים בארון והרכיבו שטיחים חלופיים ואיכותיים במקום. 
לגבי השאלה מהו השטיח הנכון ביותר עבור הרכב שלכם, התשובה תלויה בכם, בהעדפה העיצובית שלכם גם. למשל האם אתם מעדיפים שטיח איכותי חלופי שכולו עשוי גומי, או שטיח איכותי המשלב לבד וחלקים מחוזקים עם גומי? האם אתם מעדיפים שטיח חלופי איכותי אוניברסלי או כזה שתוכנן במיוחד עבור הרכב שלכם ושלא יצריך כל התאמה וגזירה על מנת לקבל התאמה מושלמת? הברירה בידכם.
בכל מקרה מומלץ תמיד לבדוק את השטיחים בנקודות המכירה ובכל שאלה - להתייעץ עם המוכר כך שתהיו סמוכים ובטוחים כי רכשתם את השטיח הנכון והאיכותי.

מדוע יש להגן על רצפת הרכב?

זה קורה לכולנו: נכנסים לרכב עם רגליים מלאות בבוץ, נעליים רטובות משלולית, סיגריה שנופלת בטעות, מזון שעשוי להישפך או כל לכלוך שהוא שנופל ברכב.
כדי להגן על רצפת הרכב המקורית מונחים השטיחים, וכאשר אלו מכסים שטח גדול ככל הניתן, ההגנה היא מרבית. כיוון שלכל רכב מבנה פנימי שונה, יש אפשרות התאמה לשטיחי הרכב כמתואר כפי שתיארנו קודם.

שטיחים איכותיים לרכב

שטיח איכותי לרכב הוא כזה העשוי חומרים איכותיים בראש ובראשונה – שטיח שיחזיק מעמד לשנים רבות. החומרים הפופולריים מהם עשויים השטיחים הם PVC, או PVC בשילוב עם לבד. הרכב כזכור נמצא מרבית השנה בחום השמש הישראלית, והחום בפנים הרכב גבוה מאוד. שטיח איכותי יחזיק מעמד זמן רב ולא יתפורר במהירות.
שטיחים לרכב מגנים על רצפת הרכב המרופדת בבד קבוע, ומונעים מלכלוך, נוזלים, חול, בוץ ועוד להגיע אליו. כך השטיח המקורי נשאר במצב טוב, לא נשחק, ולא נקרע או נכתם. 
את השטיחים פשוט מניחים על רצפת הרכב בהתאם לצורה, וכאשר יש צורך לנקותם – ניתן לשלוף אותם בקלות. 
ניקוי השטיחים נעשה בדרך כלל באמצעות זרם מים והנחה לייבוש.

שטיחים לרכב – גם כאביזר אופנתי

אנו ערים לשימוש בשטיחים לרכב לא רק כדי להגן על רצפת הרכב אלא גם כחלק מעיצוב החלל הפנימי, מראה מטאלי, שימוש בצבעים שונים, בדים שונים, וכדומה - כל אלו ועוד מאפשרים לנו לעצב את פנים הרכב בדיוק לפי הטעם שלנו.
 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: