שימוש בסלולרי בצורה בטוחה וחוקית

הטלפון הסלולרי מזמן הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו - הוא מאפשר לנו להיות בקשר עם הסביבה, לנווט ליעד הבא ביעילות, ולשלוח ולקבל הודאות טקסט. 
בחודשים האחרונים עולה שוב ושוב נושא השימוש בטלפון סלולרי בנהיגה לכותרות. הסיבה לכך היא שקיים קשר ישיר בין שימוש בסלולרי תוך כדי נהיגה לבין תאונות דרכים.  משטרת ישראל החליטה לפתוח במלחמה  בתופעה ובמנהג של שימוש בטלפון נייד תוך כדי נהיגה במטרה להפחית את הסיכונים ואת תאונות הדרכים. האכיפה עושה שימוש באמצעים טכנולוגיים כגון מצלמות, רחפנים, בלוני תצפית ואפילו מסוקים וגם באמצעים אנושיים כגון שוטרים רכובים על אופנועים שעוברים בין המכוניות (בעיקר בערים) ותופסים נהגים סוררים. אין זה אומר שחל איסור מוחלט להשתמש בסלולרי בזמן נהיגה אלא שישנם דברים שאסורים וכאלה שמותרים. המשיכו לקראו כדי להבין מה מותר ומה אסור ואילו פתרונות קיימים שיאפשרו לכם להשתמש בסלולרי בזמן נהיגה באופן חוקי לגמרי ולא פחות חשוב, בצורה בטוחה.
 

שימוש בסלולרי ברכב - מה החוק אומר

מתוך תקנות התעבורה, התשכ"א - 1961
1.    חובה להחזיק בהגה או בכידון 
(א) נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.    (ב) (1) בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב – 
    (א) לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;
    (ב) לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);
     (2) בתקנת משנה זו – 
     "דיבורית" – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו, ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו; 
     "טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג. 
169. איסור שימוש באזניות בדרך
לא ינהג אדם רכב ולא ילך עובר דרך בכביש כשלאוזניו צמודות אוזניות המחוברות למכשיר להשמעת צלילים או קולות, למעט אוזניות המחוברות למכשיר שמיעה רפואי.

סכנות בשימוש בסלולרי ברכב

הסכנות בשימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה, כולל החזקתו ביד, ליד הראש, מבט אל המסך בזמן נהיגה, שליחת מסרונים, ובעצם כל שימוש בסלולרי אשר מערב את הידיים או המבט, גורמים להיסח הדעת.  מספיק חלקיק שניה של חוסר תשומת לב לכביש ולתנועה כדי שתיגרם תאונה העלולה להיות גם קטלנית.
החוק מאוד ברור בעניין זה אך בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה, הסלולרי הפך מכלי לביצוע שיחות טלפון בלבד, למכשיר המספק קשר מתמיד באמצעות אפליקציות לשליחת הודעות ותמונות, למכשיר לניווט בנהיגה, למכשיר לצפיית סרטים וסרטונים ועוד, כך שהשימוש שלנו במכשירים אלה רק הלך וגדל עם הזמן עד כדי כך שרובנו לא מצליחים להתאפק מלהסתכל על המסך גם בזמן נהיגה שמה נחמיץ איזו הודעה חשובה. רבים אף חושבים כי ניתן להקליד הודעות במכשיר תוך כדי נהיגה מבלי לחשוב עד כמה זה באמת מסוכן. 
מאחר והדבר הפך לתופעה רחבת היקף עד כדי כך שניתן לקשור בין השימוש בסלולרי בעת נהיגה לבין קרות תאונות קשות וקטלניות, לא נותרה ברירה לרשויות החוק והאכיפה אלא להלחם בתופעה המסוכנת. 
בתדרוך של משטרת ישראל, אגף התנועה, לשנת 2017, נמסר כי השימוש בסלולרי הוא הגורם מספר 1 לתאונות הדרכים כיום. הקביעה באה לאחר שהמשטרה בדקה עבור תאונות ספציפיות את השימוש בשירותים אינטרנטיים בטלפון נייד בזמן הנהיגה והגיעה למסקנה שהוא היה הגורם לתאונות. מתוך כך יצאה הוראה לבדוק בכל מקרה של תאונה קשה או קטלנית אם נעשה שימוש בשירותים אינטרנטיים בזמן התאונה.
בחודש נובמבר 2017 הודיעה המשטרה כי תחל לקנוס נהגים שיתפסו על ידי שוטרים, כאשר הם מסיטים את מבטם מהדרך, ב-1000 ש"ח ועוד 8 נקודות. הודגש כי גם נהגים שיובחנו כי הסיטו את מבטם מהכביש גם ללא טלפון נייד ברכב - ייקנסו.

פתרונות לשימוש בסלולרי ברכב

הפתרון מתחיל בקבלה והבנה של כולנו כי השימוש בסלולרי ברכב הוא דבר מסוכן ושעלינו להתחיל להתנהג אחרת. חלק מייצרני הרכב מציעים כבר הטמעה של מערכת המקשרת את הנהג לסלולרי באמצעות פקודות קוליות. גם הטלפונים החכמים שלנו כיום בעלי יכולות הפעלה באמצעות פקודות קוליות בלבד - למשל ניתן לבקש מהמכשיר לחייג למישהו באמצעות פקודה קולית, לקרוא בקול רם עבורנו את המייל או ההודעה האחרונה שהגיעה מבלי לגעת במכשיר ואפילו לנווט למקום רצוי באמצעות הזנת כתובת יעד בקול בלבד. 
טכנולוגיות זיהוי קולי אינן מושלמות ולעתים לא יבינו את מבוקשינו ובמצבים כאלה חשוב שנזכור ונימנע מנגיעה במכשיר או הפניית מבט אליו. לשמחתנו  הושק לאחרונה פתרון חדש הנותן מענה מושלם לצורך בשימוש בסלולרי בזמן נהיגה מבלי לגעת בו או להסתכל עליו.

JUSTDRV - כיסוי הגה חכם  שעשוי להציל אתכם מתאונה

הכירו את ג'אסט דרייב כיסוי הגה חכם, המאפשר לנו ליהנות מהשימוש בסלולרי מבלי להוריד ידיים מההגה ומבלי להפנות את מבטנו מהכביש. לא רק שנימנע מדו"חות גבוהים ומנקודות כואבות, אלא שגם נסיר מעצמנו את הסכנה של הסחת דעת ונוכל להיות מרוכזים בנהיגה, בכביש ובכל הקורה בו. 
כיסוי ההגה החכם של ג'אסט דרייב מאושר לשימוש על ידי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומתאים לרוב סוגי הטלפונים עם מערכות הפעלה אנדרואיד או אפל. 
איך זה עובד? כיסוי ההגה החכם מתממשק בקלות לטלפון הסלולרי שלכם באמצעות בלוטות', וכולל כפתור חכם המאפשר הפעלה של הטלפון באמצעות נגיעה של אצבע אחת בו, בלי להסתכל על המכשיר, בלי להסיט מבט מהכביש ובלי לגעת במכשיר הסלולרי עצמו. 
בעזרת הכפתור החכם, ניתן לשמוע בקול את הודעות הוואטסאפ שהגיעו בעברית, צרפתית ואנגלית, לשלוח תשובה באמצעות דיבור וזיהוי הקול שלנו,  ניתן לשמוע את תוכן הודעות ה-SMS ולהכתיב תשובה, ניתן לתת הוראות באמצעות קול על מנת לנווט לכתובת (ווייז, מפות גוגל), ניתן לבקש לשמוע רדיו מתוך רשימת 30,000 תחנות מהעולם ומישראל, לבקש מהמכשיר שינגן מוזיקה על פי סגנון מוגדר ומועדף או לנגן את הפלייליסט הרצוי, וכמובן גם לבקש לחייג לכל אחד הנמצא ברשימת אנשי הקשר שלכם בסלולרי וגם לקבל שיחות נכנסות. 
לכיסוי החכם יכולות נוספות לבחירתכם כגון תזכורת קולית לבדיקת נוכחות ילד ברכב לפני עזיבתו, התראות מזג אוויר, התראה על מהירות גבוהה מדי ואף התראה על היגוי יתר.
בנוסף, אין צורך בהתקנה אצל טכנאי, ההתקנה היא פשוטה ומהירה כמו התקנת כל כיסוי הגה. פשוט מלבישים על ההגה, מבצעים את החיבור בין הכיסוי למכשיר הסלולרי ומתחילים להשתמש בסלולרי באופן בטוח, חוקי, ובלי קנסות ונקודות. 
 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: