כבלי התנעה איכותיים

כבלי התנעה הם פריט שמומלץ להחזיק בכל רכב, על כל מקרה שלא יבוא – אם נתקעים בדרך, או אם רוצים לעזור למישהו תקוע. זה לא משהו שקונים כל יום, ובגלל שזהו פריט שרוב הזמן הוא אנו בשימוש ושוכב בתא המטען ברכב, כדאי שהוא יהיה איכותי על מנת לשמור על התקינות לאורך שנים, כך שכשתצטרכו אותו בזמן אמת, הוא לא יאכזב.

מה ההבדל בין כבלי ההתנעה?

למראית עין, כבלי התנעה הם מוצר פשוט שכל תפקידו הוא להעביר חשמל בין מצבר אחד לשני, אך לא כך הדבר. כבלי ההתנעה כוללים כמה חומרים כגון, פלסטיק, מתכות מוליכות, וכדומה, ואיכות חומרי הגלם לרוב יוצרת את ההבדל בין כבלי התנעה איכותיים לכאלו שהם פחות טובים. איכות החומרים באה לידי ביטוי בציפויי הפלסטיק, החיבורים החשמליים, איכות החומרים המוליכים ועוד.
האיכות של כבלים לרכב לרוב נקבעת על ידי עמידה בתקן איכות – קיימים תקני איכות שונים בעולם, כמו התקן האירופאי לדוגמה, ועמידה בהם היא חשובה לא פחות.

מה אומר התקן האירופאי לגבי איכות כבלי ההתנעה?

ישנם כמה קריטריונים עיקריים בהם צריכים כבלי ההתנעה לעמוד על מנת לקבל את תו התקן האירופאי לאיכות:
  • צבתות: מבנה הצבתות צריך להיות ארגונומי ונוח לתפעול ולהחזקה. ציפוי הפלסטיק צריך להיות מבודד לבטיחות מקסימלית. בנוסף הצבתות מצופות נחושת להולכה איכותית יותר.
  • הולכת חשמל: שטח חתך החוטים המוליכים בתוך חומר הבידוד הוא הקובע את רמת יכולת ההולכת החשמלית, ובכבל שאינו עומד בתקן יש חשש ששטח חתך המוליכים יהיה קטן מהנדרש. מצב לא תקין זה יכול לגרום להולכה שאינה תקינה, התחממות לא רצויה של הכבל ובסופו של דבר חוסר יכולת להתניע. כבל אשר עומד בתקן, מבטיח שטח חתך מוליכים גדול משמעותית מהמינימום וגם התנעה של כל סוגי המצברים ובכל מצב.
  • בידוד: הרכב החומרים המבודדים צריך להיות ברמה גבוהה, כמו גם העובי של החומר המבודד.
  • חיבורים חשמליים: איכות החיבורים החשמליים לצבתות היא טובה מאוד, מה שמאפשר שמירה על הבטיחות.
  • אורך הכבלים: האורך המקובל בשוק הוא 2-2.5 מטרים לכבלי התנעה 16 מ"מ ו-3 מטרים לכבלי התנעה 25 מ"מ. התקן האירופאי מחייב אורך של מינימום 3 מטרים, כך שכבלי ההתנעה 16 מ"מ הם באורך 3 מטרים (0.5-1 מטר יותר מהרגיל) וכבלי ההתנעה 25 מ"מ הם באורך 3.5 מטרים (0.5 מטר יותר מהרגיל). אורך הכבלים מאפשר נוחות וגמישות גבוהות יותר בשימוש. אחד היתרונות של גמישות הכבלים היא האפשרות לקפל אותם למצב בו הם תופסים פחות מקום בתא המטען.

כבלי התנעה – מחירים

בתחום כבלי ההתנעה לרכבים רגילים חשוב לרכוש כבלים מחברה מוכרת הנחשבת לאיכותית, והעומדת באחד מתקני האיכות המוכרים. סוג כבלי ההתנעה בדרך כלל מתבטא בעובי הכבל – דק או עבה, כפי שפירטנו קודם.
מחירי כבלים לרכב מתחילים מכמה עשרות שקלים ויכולים להגיע לכ-150 ₪ תלוי באיכות ובעובי הכבל. ישנם גם כבלים זולים מאוד אך תחת שכבת הפלסטיק העבה עובי המוליכים דק מאוד וזה יכול לתעתע במי שרוכש אותם. בפועל, כבלים כאלו לא יעשו את העבודה ברגע האמת.

 

מפת אתר