מראה אחורית לרכב - מה מומלץ

מראה אחורית ברכב הוא אחד האביזרים בהם משתמשים כל הזמן מבלי לתת לכך הרבה מחשבה ולכולנו מובן מאליו שהוא אביזר חובה. אבל המראה הסטנדרטית שברכב שלנו לא תמיד מספקת ראות טובה דיה ולכן ניתן להתקין מראה אחורית משופרת שתספק שדה ראיה רחב יותר וחלקן אף מאפשרות צפייה גם במתרחש בחלק הפנימי האחורי של הרכב בכל עת בנוסף לכביש. אז אם הגעתם למסקנה שגם לרכב שלכם מגיעה מראה אחורית משופרת, המשיכו לקרוא.  

למה חייבים מראה אחורית ברכב

קודם כל, חייבים מראה אחורית ברכב כי כך החוק אומר. תקנה 361 לתקנות התעבורה מגדירה כי ברכב נוסעים פרטי, פרטי דו-שימושי ובמונית משנת יצור 1990 ואילך, יותקנו שלוש מראות תשקיף – האחת בתוך הרכב (המראה האחורית) ושתי מראות תשקיף משני צדי הרכב (מראות הצד).
מעבר לעניין החוק היבש, המראה האחורית חשובה ביותר מאחר והיא מאפשרת לנהג לצפות במתרחש מאחורי הרכב בכל רגע נתון. תפקידה של המראה האחורית הוא אך ורק ליצירת שדה ראיה לאחור עבור הנהג ולא שום צורך אחר. לצרכים אחרים כגון איפור, התבוננות בפנים וכדומה, ישנן מראות קטנות שלרוב מותקנות מאחורי מגיני השמש הקדמיים המתקפלים – אחת לנהג ואחת לנוסע לצד הנהג. 
ברכבים מודרניים יותר כיום ישנן גם מצלמות רוורס עם צג במרכז הרכב מקדימה, אך הן אינן תחליף למראה האחורית, אלא רק כלי עזר נוסף לביצוע חניה או נסיעה אחורית כלשהי. במראה האחורית אנו מסתכלים לרוב במהלך נסיעה רגילה, לרוב לקראת ביצוע עקיפה.

מה חשוב לברר לפני שקונים מראה אחורית לרכב

לפני שאתם קונים כל מראה לרכב, חשוב לדעת כי לא כל מראה אחורית היא אכן מומלצת לרכישה ושימוש. ישנן מראה באיכות ירודה שיכולות לעוות את שדה הראיה, לשנות את תחושת המרחק בצורה מוגזמת (כמו מראות פנורמיות קעורות יתר על המידה) ועוד. 
  • מומלץ לבחור במראה פנורמית בעלת קיעור של עד 138 מעלות לשמירה על תחושת מרחק נכונה יותר של התנועה מאחור. 
  • מומלץ לבחור במראה רחבה ככל הניתן כדי לבטל את השטחים המתים בין המראה האחורית למראות הצדדיות. הרוחב צריך להתאים למקום ברכב בין מגני השמש המתקפלים כדי שאלו לא יהוו הפרעה. 
  • המראה עצמה צריכה לשקף תמונה בהירה וחדה ללא איבוד איכות הגוונים והפרטים קטנים.
  • מומלץ לבחור במראה מזכוכית איכותית ולא כל חומר אחר כמו פלסטיק על סוגיו. 
  • אם המראה האחורית מורכבת על הקיימת, היא צריכה להיות מחוברת אליה בצורה טובה ללא רעידות ותזוזות, אך צריכה להיות מסוגלת להתפרק מעצמה בזמן תאונה, זאת על מנת למנוע פציעות מיותרות. 
  • המראה האחורית צריכה להיות בעלת תקן ISO-9001 להבטחת איכותה. 
  • גובה המראה הוא בעיקר פונקציה של הצורך שלכם לראות מה קורה בתוך הרכב מאחור, אם יש לכם ילדים ברכב למשל. במקרה זה, תוכלו לבחור במראה גבוהה יותר. 

איך מתקינים מראה אחורית ברכב

אופן ההתקנה עצמה תלוי במראה האחורית בה תבחרו. המראות האחוריות האיכותיות יותר הן בעלות מנגנון קפיצי איכותי המאפשר התקנה עצמית קלה ובטוחה. כל התקנה מתבצעת בתוך פחות מדקה. בנוסף, ניתן גם לפרק את המראה האחורית בקלות לכל צורך, לניקוי או העברה לרכב אחר אם מכרתם את רכבכם. 

איך שומרים על המראות ברכב

מראה אחורית איכותית ברכב לא מצריכה תחזוקה מרובה ומומלץ לנקות אותה כמו כל מראה או שמשה אחרת ברכב. מומלץ להשתמש במטלית ג'ילדה איכותית על מנת להקל על המלאכה ולמנוע פגיעה במראה כגון שריטות. אם המראה ממש מלוכלכת מכל סיבה שהיא, ניתן להשתמש בחומר ניקוי חלונות יחד עם הג'ילדה לניקוי.
מוצר חכם מומלץ נוסף הוא מטליות לניקוי חלונות ומראות ברכב. מוצר זה נמכר במארז של 20 יחידות של מטליות ניקוי המוכנות לשימוש וספוגות חומר ניקוי איכותי עם ריח נעים ומרענן. היתרון הגדול של המוצר הוא הגודל הקטן כך שתוכלו להשאיר תמיד מספר מטליות בתא הכפפות של הרכב לשימוש בכל מקום בו יהיה צורך בניקוי המראה האחורית. הניקוי מצוין ומשאיר מראה אחורית נקיה וללא כל סימן כך שתוכלו להמשיך בדרככם בבטחה מלאה. נסיעה טובה!

 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: