ישיבה נכונה בנהיגה

עם פקקים שרק הולכים ומתארכים, אנו מבלים יותר ויותר שעות כל יום בישיבה ברכב. ישיבה זו מתווספת לשעות ישיבה בעבודה, בבית ועוד. על מנת לסייע במניעת היווצרותן של בעיות גב וצוואר וכאבי פרקים, או בהקלה באם אתם כבר סובלים מהן, חשוב להיות מודעים לישיבה נכונה בנהיגה וכן להכיר את אביזרי הרכב שיכולים לסייע לכם בשיפור הישיבה ברכב.

חשיבות ישיבה נכונה בנהיגה

כאשר יושבים ברכב לאורך שעות רבות בצורה לא נכונה, הדבר יכול לגרום לבעיות שונות:
 • ישיבה סטטית לא נכונה יכולה לגרום לבעיות גב, כאבי פרקים ועוד. יתכן כי אתם כבר סובלים מבעיות כאלה וצריכים לדעת לשבת נכון על מנת להימנע מכאבים מיותרים מה שעלול לגרום לפגיעה נוספת. יתכן כי אינכם סובלים כלל מכל בעיה כיום אך ישיבה לא נכונה עלולה לגרום לפגיעה מצטברת, יום אחר יום, עד למצב בו יופיעו סימנים כגון כאבים. ישיבה נכונה תשמור על בריאות הגב, הצוואר, הידיים והרגליים שלכם. 
 • כאשר יושבים בצורה לא נכונה, מרגישים בחוסר נוחות בזמן הנהיגה, דבר שיכול לפגוע בערנות ובריכוז שלכם בעת הפעלת הרכב. 
 • ישיבה לא נכונה ברכב יכולה למנוע מכם לתפעל את הרכב בצורה יעילה ונכונה. הדבר חשוב בזמן נסיעה רגילה ועל אחת כמה וכמה כאשר נכנסים למצב בו נדרשת תגובה מהירה ומדויקת. 
 • ישיבה לא נכונה יכולה גם לפגוע בשדה הראייה שלכם אם אתם יושבים גבוה או נמוך מדי, ובזווית לא נכונה. גובה הישיבה משפיע ישירות על מנח הברכיים ולגרום ללחץ מיותר במפרק וכן קושי בתפעול דוושות הרכב. גובה הישיבה וזווית המשענת משפיע ישירות על מנח הידיים ויכול לגרום ללחץ מיותר במפרקים וכן לחוסר יכולת לתפעל את ההגה והידיות השונות. 
 • הגב התחתון שלכם בעל קימור טבעי ונחוצה לו תמיכה התואמת אותו.
ברוב הרכבים החדשים כיום קיימים מנגנונים המאפשרים התאמה אישית של גובה המושב, זווית משענת הגב, גובה משענת הראש, מרחק המושב מההגה, זווית המושב, כיוון גובה ועומק ההגה ועוד. יחד עם זאת לכל אחד מאתנו גוף מעט שונה מבחינת גובה, משקל, יחס בין פלג הגוף העליון והתחתון, אורך הרגליים והידיים וכדומה, כך שנדרשת התאמה טובה יותר של מנח הישיבה כדי להבטיח שתוכלו לתפעל את הרכב בצורה יעילה תוך מניעת בעיות וכאבים מיותרים. אביזרי הרכב משלימים את ההתאמה כדי שתגיעו בדיוק למנח הנכון עבורכם. 

מהי ישיבה נכונה ברכב?

 • גובה המושב צריך להיות כך שהברכיים בזווית של כ-90 מעלות וכפות הרגליים מונחות באופן טבעי על רצפת הרכב כאשר לא מתפעלים את הדוושות. מרחק הכיסא צריך להיות כך שתוכלו להגיע לדוושות כאשר הברכיים לא ישרות, עם זווית מספקת כדי שתוכלו ללחוץ עליהן בקלות מבלי להזיז את שאר הגוף. כפות הרגליים נושאות חלק ממשקל הגוף שלכם בישיבה נכונה. בישיבה לא נכונה, כל משקל הגוף עובר לעמוד השדרה, דבר היוצר לחץ לא רצוי ואפשרות של פגיעה מצטברת. 
 • רצוי כי הברכיים לא יהיו צמודות לקצה המושב, מומלץ מרחק של כ 2 אצבעות כך שלא ייווצר לחץ בברכיים והפרעה לתנועה הדרושה לתפעול הדוושות. 
 • משענת הגב צריכה להיות בזווית של כ-100 מעלות (מעט רכינה לאחור). זווית גדולה יותר אינה טבעית לגב, גורמת ללחץ מיותר בגב התחתון ולמתיחת הידיים שלכם לאחיזת ההגה ועוד. כמו כן תנוחה רכונה מדי מסמלת לגוף שלכם מצב של "שינה" ופוגע בערנות שלכם בנהיגה. 
 • הידיים צריכות להגיע להגה עם זווית במרפקים, מונחות על ההגה בצורה טבעית ולא נמתחות אליו כך שיהיה קל לסובב את ההגה ולא ייווצר לחץ מוגבר בגב התחתון (ידיים ישרות יוצרות מנוף ארוך). כמו שלמדתם בשיעורי הנהיגה, כפות הידיים אוחזות בהגה לפי מנח של שעה 10 ו-2 שהיא לא רק תנוחה נוחה וטבעית אלא גם מקילה על סיבוב ההגה בעת הצורך. 
 • משענת הראש צריכה להיות מכוונת לגובה הראש שלכם כך שמנח הצוואר שלכם יהיה טבעי. משענת המכוונת נמוך מדי (כאשר הכרית באזור הצוואר ולא הראש) עשוי להגביר פגיעה בצוואר במקרה של תאונה. דבר אחרון, בזמן נהיגה יש להתרכז בנהיגה בלבד, לא להחזיק טלפון, כוסות ועוד. 

אביזרי רכב לישיבה נכונה בנהיגה 

כאמור מבנהו המקורי של הרכב ואפשרויות הכיוונון בו לא תמיד יספיקו כדי להגיע לתנוחה נכונה בנהיגה. לשם כך נועדו אביזרי הרכב המאפשרים התאמה מושלמת לכל אחד.
דוגמאות של אביזרי רכב מומלצים לישיבה נכונה בנהיגה:
 • מושב אורתופדי המתלבש על גבי המושב הקיים. פתרון מעולה למושבים שאינם נוחים, שיהפוך כל מושב למושב בעל תנוחה ותמיכה אופטימלית.
 • כריות ארגונומיות ואורתופדיות למושב הרכב. פתרון מעולה במקרים בהם המושב לא נוח או שאינו מספק תמיכה נכונה. כמו כן הוא מספק הגבהה במקרה בהם המושב נמוך מדי עבור מבנה גופכם.
 • כרית גב למשענת הגב. פתרון מעולה לתוספת קימור נכון לגב התחתון במושבים בהם לא קיים קימור מספק. 
 • כרית אורתופדית לצוואר. פתרון לתוספת נוחות לצוואר שלכם, לומד את מבנה הצוואר שלכם ומתאים את עצמו במדויק אליו כך שהתמיכה היא אופטימלית. 
 • משענת יד. במקרה ולא קיימת משענת יד בין המושבים הקדמיים, זהו פתרון נהדר כתוספת נוחות ותמיכה ליד שלכם בזמן נהיגה להפחתת לחצים, וכן תוספת אחסון מבורכת. 
 • מעמד לטלפון סלולרי. במקום להחזיק את הטלפון ביד ולהסתכן בתאונה או דו"ח יקר הכולל רישום נקודות, הוסיפו מעמד לטלפון שיחזיק אותו במקום הנכון לשימוש באפליקציית ניווט למשל. זכרו שאין לגעת בטלפון בזמן נהיגה ורצוי כמה שפחות להסתכל עליו, היו מרוכזים בנהיגה. 
 
מעוניינים במידע נוסף?
מלאו את הטופס הקצר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם: